Source: Government of Poland in Polish
8 czerwca 2026 roku szef MON podczas konferencji prasowej przedstawił główne tematy, które będą omawiane podczas tegorocznego Szczytu NATO w Ankarze w dniach 7-8 lipca br.
Implementacja postanowień z Hagi
To jest Szczyt, który będzie wykonawczy dla decyzji sprzed roku. Rok temu podjęliśmy w Hadze najważniejsze ustalenia od lat: wzrost wydatków państw Sojuszu i podniesienie ich do 5%, najpóźniej do 2035 roku. Polska spełnia już dzisiaj ten warunek, zarówno w zakresie wydatków na uzbrojenie, jak i wydatków związanych z infrastrukturą oraz szeroko rozumianą odpornością i bezpieczeństwem
– mówił na konferencji szef MON.
Rurociągi paliwowe
Ostatnie spotkanie w Brukseli, w kwaterze głównej, najlepiej to opisuje. Widać wielką gotowość, szczególnie państw Europy Środkowej i Centralnej. Grupa Wyszehradzka bardzo mocno wspiera tę ideę. Dostałem mandat od moich kolegów ze Słowacji, Czech i Węgier, ale również od państw bałtyckich, z którymi widziałem się kilka dni temu, bardzo silny mandat do tego, żeby zabiegać o utworzenie rurociągów od zachodnich Niemiec, przez Niemcy Wschodnie do Polski, na południe do Czech, a na północ na Litwę i do państw bałtyckich
– mówił podczas konferencji szef MON.
Jak zaznaczył minister Kosiniak-Kamysz wspólne rurociągi paliwowe to gwarancja bezpieczeństwa wszystkich państw NATO.
Kilka państw jest nieprzekonanych do tej idei, takich jak Hiszpania, Turcja czy Francja. Wiem, że Hiszpania po moich rozmowach zmienia stanowisko, i mam nadzieję, że będzie to ewolucja daleko idąca
– poinformował wicepremier.
Przemysł zbrojeniowy
Dla nas na tym Szczycie bardzo ważne będzie podniesienie sprawy przenoszenia zdolności produkcji zbrojeniowej do Europy i budowy tych zdolności na miejscu. Wydatki środków budżetowych oraz różnego rodzaju programów, w tym programu SAFE, będą efektywne tylko wtedy, jeśli baza produkcyjna i zdolności produkcyjne poszczególnych państw członkowskich będą na najwyższym poziomie
– powiedział wicepremier.
Jak zaznaczył szef MON ostatnie lata w wielu państwach to nadrabianie zaległości i rozwój przemysłów zbrojeniowych. W Polsce rozwija się zarówno przemysł prywatny, jak i państwowy. Swoją działalność rozwijają także startupy, takie jak Centrum DIANA, które działa na AGH w Krakowie.
Na marginesie Szczytu NATO odbędzie się konferencja poświęcona przemysłowi zbrojeniowemu.
Odstraszanie nuklearne
Na ostatnim spotkaniu ministrów obrony państw NATO podjęliśmy decyzję i jasno ją zakomunikowano, że Sojusz będzie inwestował w zdolności odstraszania nuklearnego. To jest bardzo ważne i zostanie potwierdzone na szczycie NATO
– mówił szef MON.
Sztuczna inteligencja
Podczas Szczytu w Ankarze poruszane będą także kwestie związane z rozwojem sztucznej inteligencji i wykorzystaniu jej na rzecz budowy zdolności obronnych.
Daleki, precyzyjny zasięg
Daleki, precyzyjny zasięg – zarówno drony, jak i różnego rodzaju inne uzbrojenie, które umożliwia odstraszanie i daje potencjał obronny to priorytet.
Polska poczyniła w tym obszarze bardzo duże zmiany. Idziemy krok po kroku do przodu, rozwijając zdolności w ramach partnerstwa z kilkoma państwami europejskimi. W Brukseli podpisałem porozumienie wchodzące już w fazę wykonawczą – porozumienie ELSA, które zakłada, że pomiędzy Polską, Niemcami, Francją, Wielką Brytanią a Szwecją dochodzi do integracji i rozwoju zdolności dalekiego, precyzyjnego rażenia. Sprawa, która rozstrzygnie się pewnie już w najbliższych tygodniach, to umowy, które będą podpisywać polskie firmy z partnerami europejskimi i amerykańskimi na rzecz rozbudowy zdolności dalekiego, precyzyjnego zasięgu
-poinformował szef MON.