Post

Premier: Grupa Wyszehradzka będzie jedną z największych potęg

Premier: Grupa Wyszehradzka będzie jedną z największych potęg

Source: Government of Poland in Polish

Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej może wzmocnić wpływ państw regionu na kluczowe wydarzenia i decyzje podejmowane w Europie.

Każde z naszych państw może ponownie odgrywać ważną rolę w kształtowaniu wydarzeń w Europie. Dzięki temu możliwa jest także współpraca ponad istniejącymi różnicami, w sprawach istotnych dla naszych krajów i całego regionu

– podkreślił Premier.
Współpraca w ramach V4 przynosi najlepsze rezultaty wtedy, gdy opiera się na wzajemnym zaufaniu oraz przekonaniu o dobrych intencjach partnerów.

Jeśli zawsze będziemy rozumieli, że to, co nas łączy niezależnie od konfliktów, jest silniejsze niż to, co nas dzieli, to Europa zacznie nas słuchać

– powiedział Donald Tusk.
Obszary takie jak bezpieczeństwo energetyczne, polityka klimatyczna, migracja, polityka spójności czy rolnictwo pozostają ważnymi obszarami współpracy między państwami regionu.

Wtedy, kiedy V4 był lojalny i solidarny, dawał też takie światło nadziei wszystkim państwom ze wschodniej flanki, wszystkim tzw. nowym członkom Unii Europejskiej. Nie widzę żadnego powodu, żeby znowu V4 był takim drogowskazem dla tych wszystkich, którzy w konfrontacji z Niemcami, z Francją, z biurokracją brukselską w samotności nie mają szans

– podsumował Premier.
Wspólne działania krajów Grupy Wyszehradzkiej mogą wzmacniać pozycję Europy Środkowo-Wschodniej w Unii Europejskiej oraz przyczyniać się do skuteczniejszego reprezentowania interesów regionu na forum europejskim.

Gdy Grupa Wyszehradzka była jak jedna pięść, to byliśmy w stanie nie tylko wpływać, ale również narzucać decyzje w Europie

– powiedział szef polskiego rządu. 
Dzisiejsze spotkanie pod Budapesztem to  pierwszy formalny szczyt Grupy Wyszehradzkiej od 2024 roku. Ostatni szczyt V4 z udziałem szefów rządów odbył się w lutym 2024 r. w Pradze.

Wideo
[embedded content]
Zdjęcia (2)

MIL OSI