Post

Spotkanie ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie

Spotkanie ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie

Source: Government of Poland in Polish

25 czerwca, wicepremier-minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczy w oficjalnym spotkaniu ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Budapeszcie. Rozmowy szefów resortów obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier stanowi okazję do dyskusji na temat wyzwań geopolitycznych stojących przed Europą Środkową.
– Omawiamy również kwestię mobilności militarnej. Uważam, że nie ma sensu czekać na regulacje europejskie, które są coraz bliżej. Już dziś w ramach Grupy Wyszehradzkiej powinniśmy podjąć decyzję o ułatwieniu transferu sił zbrojnych i sprzętu wojskowego pomiędzy naszymi państwami. Jeżeli chcemy kolektywnej, czyli wspólnej obrony, musimy być zdolni do szybkiego przemieszczania się. Polska jest tutaj liderem projektu mobilności militarnej. Na koniec kilka spraw bardziej ogólnych, ale nie mniej ważnych. Dzisiaj jesteśmy najbezpieczniejszymi państwami w Europie. Jesteśmy więc miejscem, w którym warto inwestować. Ostatnie dni pokazują, jak ważne były ostatnie tygodnie dla polskiej gospodarki. Wzrost inwestycji przemysłowych jest największy w historii. Nigdy wcześniej nie było takiego zaangażowania i tak dużego napływu środków do polskich zakładów przemysłowych, w tym zakładów zbrojeniowych
– zaznaczył szef MON.
Podczas sesji roboczych ministrowie omówili priorytety poszczególnych państw w strukturach bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Tematem dyskusji były też kwestie dotyczące wydatków  obronnych oraz wypracowanie wspólnego stanowiska i oczekiwań wobec nadchodzącego szczytu NATO w Ankarze. Rozmowy służą także zacieśnieniu regionalnej współpracy wojskowo-technicznej.
– Rozmawialiśmy również o programie SAFE. Bardzo podoba się nasz program SAN, czyli system antydronowy. Mówił o tym premier Kaliniak ze Słowacji, wskazując, że jest to także model budowania kolektywnej obrony i wspólnego przemysłu zbrojeniowego. Zaproponowaliśmy bowiem modułową konstrukcję. Dzisiaj program SAN, czyli system antydronowy, budowany jest wspólnie przez Polską Grupę Zbrojeniową, APS i Kongsberg. Są to trzy podmioty: firma państwowa, prywatna firma polska oraz partner norweski. W miejsce Kongsberga, czyli partnera norweskiego, może jednak wejść partner słowacki, czeski lub węgierski. Inaczej takich inwestycji nie będzie. Każde państwo chce mieć inwestycje zbrojeniowe u siebie, na swoim terenie
– zaznaczył szef MON.>>> GALERIA – Szef MON na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie

Zdjęcia (4)

MIL OSI