Post

Polsko-czeskie partnerstwo na rzecz bezpieczeństwa regionu

Polsko-czeskie partnerstwo na rzecz bezpieczeństwa regionu

Source: Government of Poland in Polish

24 czerwca 2026 r. w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z ministrem obrony Republiki Czeskiej Jaromírem Zůną. 
– Rozmawialiśmy o naszej wspólnej odpowiedzialności, o obecności czeskich żołnierzy nie tylko na wschodniej flance, ale też w dowództwach w Elblągu i Szczecinie, w korpusie i dywizji północno-wschodniej, jak również w krajach bałtyckich. Wspólnie bardzo często wypełniamy misje Air Policing. Stacjonujemy i bronimy naszych sąsiadów nad Morzem Bałtyckim. To wszystko sprawia, że relacje polsko-czeskie są najlepsze w historii, szczególnie na poziomie militarnym, wojskowym i gospodarczym. (…) Na zakończenie rozmawialiśmy o przemyśle zbrojeniowym. Czechy mają bardzo dobrze rozwinięty przemysł obronny. Eksportują większość produkowanego przez siebie sprzętu militarnego – od nowoczesnych technologii po tradycyjny ciężki sprzęt wojskowy. Umówiliśmy się na współpracę, na porozumienie polskich i czeskich firm, na rozwój inicjatyw joint venture oraz wspólnych projektów
– podkreślił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.
Szef MON podkreślił, że wśród tematów znalazła się także rozwój współpracy sił powietrznych i wymiana doświadczeń w zakresie użytkowania samolotów F35. 
Szefowie resortów obrony omówili najważniejsze kwestie relacji dwustronnych oraz sytuację bezpieczeństwa w regionie. Przedmiotem rozmów były również przygotowania do szczytu NATO w Ankarze oraz rozwój europejskiego przemysłu zbrojeniowego.
– Dzisiejsze spotkanie potwierdziło, że Polska należy do najbliższych partnerów Republiki Czeskiej w obszarze obronności, ale nie tylko obronności – również współpracy w całym szeregu dziedzin społecznych i gospodarczych. To bardzo cieszy. Nasza współpraca od dłuższego czasu jest bardzo bliska i przebiega zarówno na poziomie bilateralnym, jak i w ramach NATO oraz Unii Europejskiej. Mamy zbieżne poglądy w wielu kluczowych kwestiach, nie tylko dotyczących bezpieczeństwa, ale również funkcjonowania NATO i Unii Europejskiej oraz polityk prowadzonych przez te dwie organizacje międzynarodowe. Rozmowy przebiegały w bardzo przyjaznej i konstruktywnej atmosferze, za co serdecznie dziękuję. Skupiliśmy się przede wszystkim na dalszym umacnianiu współpracy oraz wzmacnianiu obrony i odstraszania na wschodniej flance Sojuszu
– mówił po spotkaniu bilateralnym minister obrony Republiki Czeskiej.
>>> GALERIA – Spotkanie ministrów obrony Polski i Czech

Zdjęcia (4)

MIL OSI