Post

Pamiętamy o bohaterach Powstań Śląskich

Pamiętamy o bohaterach Powstań Śląskich

Source: Government of Poland in Polish

poniedziałek, 22 czerwca, wicepremier-minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w uroczystościach na Górze Świętej Anny, gdzie złożył kwiaty przy Pomniku Czynu Powstańczego.
– Dzisiaj jesteśmy tutaj zjednoczeni, bo to jest zawsze wymiar wspólnoty, że jesteśmy razem, jesteśmy wspólnie. Ten symboliczny gest złożenia wieńców nie jest tylko wyrazem szacunku, ale jest tak naprawdę wyrazem oddania, że to, co było przed nami, ma dla nas znaczenie. Moi przedmówcy mówili zresztą, posługując się gwarą, językiem, pokazując historię i złożoność tej ziemi. My to wszystko szanujemy, jesteśmy w stanie to wszystko bardzo docenić, że Polska swoją historię, swoją politykę pamięci buduje właśnie zawsze na tożsamości, na miłości do ojczyzny. Polityka historyczna jest dla nas bardzo ważna, będziemy o nią dbali, a wyrazem tego jest inwestycja, którą symbolicznie dziś rozpoczynamy tutaj na Górze Świętej Anny, żeby ten plac, który wymaga interwencji, rekonstrukcji, i pomnik Ksawerego Dunikowskiego zostały zmodernizowane, zostały odnowione, żeby to było miejsce jak najbardziej godne Powstańców Śląskich, tych, którzy doprowadzili nas do wolności
– podkreślił podczas wystąpienia szef MON.
Góra Świętej Anny zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Górnego Śląska. To właśnie w jej rejonie w maju 1921 roku rozegrała się jedna z najważniejszych i najkrwawszych bitew III powstania śląskiego. Powstania śląskie z lat 1919-1921 były zbrojnymi wystąpieniami polskiej ludności przeciwko władzom niemieckim i miały na celu przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonego państwa polskiego.
– Chcemy, żeby to miejsce po renowacji nie było tylko symbolem skuteczności działań naszego żołnierza, ale było też symbolem tętniącego życiem miejsca, które daje przykład przyszłym pokoleniom. Bardzo proszę, żebyśmy, współdziałając w ramach rządu i samorządu, zawarli porozumienie o wykorzystaniu i zagospodarowaniu przestrzeni, jaką daje amfiteatr, do odbywających się przez cały sezon, co tydzień, wydarzeń, które zapewni kalendarz – bo wtedy ta inwestycja ma głęboki sens. (…) Polityka historyczna jest jedną z polityk państwa, ale nie jedyną. Przede wszystkim ocenią nas i wystawią nam świadectwo przyszłe pokolenia. Czy ten czas, który był nam dany, zagospodarowaliśmy i wypełniliśmy to wielkie zobowiązanie uczynienia wszystkiego, żeby następne pokolenia, nasze dzieci, wnuki, żyły w najpiękniejszym, najbezpieczniejszym kraju na świecie. To jest dla nas, dla naszego rządu, absolutnie naczelne zadanie, żebyśmy byli w stanie unieść ten ciężar odpowiedzialności nie tylko za dziś, ale przede wszystkim za jutro, za przyszłe pokolenia
– zaznaczył wicepremier.
Efektem zrywów powstańczych był podział regionu oraz włączenie do Polski jego najbardziej uprzemysłowionej części, co miało istotne znaczenie dla rozwoju gospodarczego II Rzeczypospolitej. Góra Świętej Anny pozostaje jednym z najważniejszych symboli walki o niepodległość i polskość Śląska oraz miejscem pamięci o uczestnikach wydarzeń, które ukształtowały historię regionu.
>>> GALERIA – Szef MON złożył kwiaty na Górze Świętej Anny

MIL OSI